Teslimat Bilgisi


Saygıdeğer meslektaşlarım, ana arılarınız kargoya verilmeden bölme işlemi yapmayınız.

Bizlerin kontrolü dışında gelişen yağmur, kapalı hava ana arı sevkkiyatımızı olumsuz etkileye bilir.


             Bu, Sebepten dolayı ana arı toplanmaya bilir veya ana arıların yumurtlama sorunları  karşımıza çıkmaktadır.
 Bu manada  sizlerde takdir edersiniz ki ana arı sevkiyatı kısa süreliğine kesintiye uğrayacaktır.
Siz meslektaşlarımızın mağdur olmaması için mümkün ise ana arılarınız yola çıkmadan kolonilerinizde her hangi bir işlem yapmamanız önemle rica olunur. Ayrıca Mümkün olduğu en kısa sürede  zaafında gönderilen ana arılarınızı kargo şübesinden almaya özen gösteriniz.


             Hava sıcak ise bir peçeteyi ıslatarak bir kaç damla su damlatarak arıların susuzluğunu  gideriniz. Kafes içerisindeki arılarınızı taşıma esnasında araba camının önüne torpidonun üzerine yâda doğrudan güneş alacak ortamlara bırakmamaya özen gösteriniz. Arılarınızın ölümüne sebebiyet vere bilirsiniz. Arılarınızı doğrudan güneş almayan gölge bir ortamda hava cereyanına maruz bırakmadan  taşıyınız.


                Bölgenize uygun ırk seçimi arıcılıkta başarı için ön şartlardandır. Seçeceğiniz ırkın karniyol ana arı, Belfast ana arı, Kafkas ana arı, Anadolu ana arı, İtalyan ana arı gibi ırklardan olmasından ziyade bölgenize uyum sağlayacak nitelikte olması gerekir. Bulunduğunuz coğrafya ve iklim şartları önemlidir. Her ana arı her coğrafyada başarılı olmaz. Karniyol ana arı ve Belfast ana arıları daha çok orta ana dolu iklimlerine uyum gösterirken Kafkas ana arı rakımı 1400 m. üzerinde olan coğrafyalarda daha başarılıdır. İtalyan ana arılar yazın sıcak kışın ise  ılıman  bölgelerde geçirmesi gerekir. Arı dostları olarak;  

BİZDE BU KONUDA MÜŞTERİLERİMİZİ BİLİÇLENDİRMEYİ GÖREV BİLDİK.
      Ana arı fiyatları konusunda çok yüksek afaki fiyatlara ana arı satışı yapan kişiler ve firmalar bulunmakla beraber, Çok düşük kalitesiz yeterince özen gösterilmeden döllenmemiş döl süz olanlarda satışların yapıldığı aşikârdır. Halbuki Arıcılar bu memleketin en fedakâr insanlarıdır, gece gündüz demeden bir barakanın içerisinde dağda taşta zehirli vahşi her türlü muzır canlıya karsı rızıklarını kazanmak için memleketimizin canlı neferleridir. Bu manada bu  insanlar her zaman   istismar kokusu olmuştur.

          Her ürünün bir üretim maliyeti ve belli kâr oranı vardır. Arıcılarımız kendilerini istismar ettirmemelidir. arı ırklarından  Kafkas ana arı alırken mutlaka bulunduğunuz coğrafyanın rakımını  göz önünde bulundurmalısınız. Kafkas ana arıyı daha çok 1400 rakımının üzenindeki arıcılarımıza tavsiye ederiz. Bunun yanı sıra orta Anadolu'da çalışışta başarılı olduğunu söyleyen arıcılarımız mevcut ise ’de biz tavsiye etmiyoruz. İtalyan ana arı ise sahil kesiminde kışlayan herkes kullanabilir. Belfast ve  karniyol orta Anadolu arıcılarından rağbet görmektedir. 
               Arıcılık ile ilgili her türlü soru ve sorununuzda bizi saat sınırlaması olmaksızın araya bilirsiniz.

Arı dostları olarak biz Sizlere hizmet vermek için buradayız.

                Ana arıların kafeslerini kovan içerisindeki iki numaralı çerçevenin, zemin dibini, kovan arka kısmına sıfır kösesini kafes büyüklüğünde kesiniz, ve kek ünitesi uçuş tahtasına  bakacak şekilde yerleştiriniz. 


              12-18 saat  bu şekilde beklesin. Ana arıları asla siz çıkarmayınız. Kapağı açılmış keki yiyerek arılar kendileri ana arıyı kafesten çıkarmalıdır. Sizin müdahale etmeniz halinde büyük bir ihtimal ile ana arı ret edilerek öldürülecektir.


BAL TADINDA TATLI GÜNLER DİLERİZ...